zespół adehade – nieinwazyjny lifting twarzy Warszawa

Przebieg przeziębienia. Jak to jest z tym nieżytem? Fazy przeziębienia

Przebieg przeziębienia. Jak to jest z tym nieżytem? Fazy przeziębienia

lut 11, 2018

Przeziębienie może być powodowane przez wirusy lub bakterie. Najczęstszą przyczyną występowania objawów chorób nieżytowych są adeno- lub rhinowirusy, rzadziej są wywoływane przez bakterie, które zazwyczaj powodują przebieg choroby z gorączką, dreszczami, obecnością zielonej, gęstej wydzieliny z nosa.
Zakażenie wirusem zwykle jest łatwiejsze do opanowania. Nie ma gorączki, obecna jest bezbarwna, wodnista wydzielina z nosa.
Przy zakażeniu bakteryjnym zazwyczaj konieczne staje się zastosowanie antybiotyku nieskutecznego w odniesieniu do chorób powodowanych przez wirusy.

Przebieg przeziębienia

Przebieg przeziębienia zależy od rodzaju czynnika chorobotwórczego, wrażliwości osobniczej, stanu odporności osoby zainfekowanej, przestrzegania higieny, stosowania działań profilaktycznych.

Fazy przeziębienia

Możemy wyróżnić 3 fazy przeziębienia:

o faza naczyniowa- trwa do 5 dni. W tym czasie organizm próbuje się bronić przed wnikającymi drobnoustrojami. Zaczynają się pojawiać pierwsze objawy jak katar, ból gardła. Często dochodzi do nieświadomego rozsiewania zakażenia
o faza komórkowa- uwidocznieniu ulegają wszystkie objawy przeziębienia. Uczucie rozbicia, wydzielina zmienia się na bardziej gęstą, pojawiają się problemy z odkrztuszaniem.
o faza nadkażenia bakteryjnego- do osłabionego walką z wirusem organizmu wnika bakteria. Pojawia się zielona wydzielina z nosa, może wystąpić gorączka, zwykle konieczne jest zastosowanie antybiotyku.