zespół adehade – nieinwazyjny lifting twarzy Warszawa

Rady na przeziębienie. Co zrobić z przeziębieniem? Kichanie podczas choroby

Rady na przeziębienie. Co zrobić z przeziębieniem? Kichanie podczas choroby

kwi 30, 2018

Kiedy dopada przeziębienie wiele osób zadaje sobie pytanie jak szybko postawić się na nogi? Mówi się, ze katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Nie zawsze jednak jest to zgodne z prawdą. Zastosowanie odpowiednich środków może znacząco skrócić ten czas.

Rady na przeziębienie

Co jednak zrobić, żeby skrócić ten proces?
znane są liczne rady na przeziębienie:

1. Gorączka-
• Paracetamol- uchodzi za najbezpieczniejszy środek i może być stosowany w odpowiedniej formie u noworodków od pierwszych dni życia. Niestety nie ma działania przeciwzapalnego. Nie powinien również być stosowany przez osoby z niewydolnością nerek i chorobami wątroby. Bezwzględnie nie może być łączony z alkoholem. Ze względu na powszechność stosowania paracetamolu w lekach na przeziębienie ważne, aby sprawdzać jaka dawkę przyjmujemy. Dawka powyżej 4g na dobę może mieć działanie toksyczne.
• Ibuprofen- może być stosowany od 3 miesiąca życia. Działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
• Aspiryna- od 12 roku życia a niektóre źródła mówią nawet o 18 roku życia. Wcześniejsze stosowanie może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznego zespołu Reya. Nie powinna być stosowana u osób stosujących antykoagulanty
• bezpieczniejszymi alternatywami są okłady, napar z lipy, rumianku, czystka
2. Katar-
• Aerozole zawierające xylometazolinę, oksymetazolinę, nafazolinę- zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa. Stosować maksymalnie tydzień, gdyż zbyt długie zażywanie może być przyczyną tzw. „kataru z odbicia”, który charakteryzuje się nasileniem objawów.
• Aerozole z antybiotykiem-przy gęstym, zielonym katarze
• Sól morska
o izotoniczna do higieny i nawilżenia nosa
o hipertoniczna przy katarze. Ułatwia ewakuację wydzieliny
• Preparaty zawierające pseudoefedrynę, fenylefrynę- stosowane doustnie. przynoszą szybką ulgę. mogą być stosowane maksymalnie 7 dni. Przeciwwskazane po 65 roku życia, u osób z nadciśnieniem, kobiet w ciąży i karmiących.
• Inhalacje
3. Ból gardła- miejscowe preparaty do ssania, płukania, aerozole z substancjami antyseptycznymi, propolisem, ziołami.
4. Kaszel-
o w przypadku kaszlu mokrego z odrywającą się wydzieliną stosujemy substancje wykrztuśne mające za zadanie upłynnienie śluzu
o kaszel suchy- substancje przeciwkaszlowe np. kodeina

Kichanie podczas choroby

Średnia prędkość ewakuacji wydzieliny podczas kichania wynosi 150km/h a księga Guinessa rejestruje nawet kichniecie o prędkości 500km/h. Kichanie podczas choroby służy oczyszczaniu górnych dróg oddechowych z wydzieliny zawierającej wirusy, bakterie, ale również kurz i pył. Ze względu na wzrastające ciśnienie w płucach odruch ten nie powinien być hamowany warto jednak kichać w zgięcie łokcia, gdyż zmniejsza to ryzyko transmisji zakażenia na innych.