zespół adehade – nieinwazyjny lifting twarzy Warszawa

Popularne choroby paznokci jak z nimi walczyć

Popularne choroby paznokci jak z nimi walczyć

mar 3, 2021

Wyróżniamy kilka popularnych chorób paznokci, z którymi większość z nas miało z pewnością do czynienia. Do najbardziej popularnej choroby zaliczmy grzybicę paznokci, która zazwyczaj rozpoczyna się od jego wolnego brzegu, a mianowicie końca paznokcia. Na miejsce te, warto zwracać szczególną uwagę, żeby wykryć jak najszybciej pierwsze objawy i móc rozpocząć skuteczne leczenie.

Popularne choroby paznokci jak z nimi walczyć?

Popularnym objawem grzybicy są również żółte przebarwienia, które z biegiem czasu mogą ciemnieć. Kolejną chorobą jest drożdżyca, którą wywołują bakterie drożdżaki. Atakuje ona głównie wały paznokcia, czyli górną i boczną jego część przez co powoduje ból, obrzęk, zaczerwienienie, a nawet wydzielinę ropną. Inną chorobą jest łuszczyca paznokci – choroba skóry. Do jej najbardziej popularnych objawów należą: bruzdy podłużne wzdłuż paznokcia, a paznokcie stają się bardziej matowe i kruche. Natomiast w momencie, gdy zajęte zostanie łożysko paznokcia widoczne stają się żółtawe przebarwienia pod paznokciem. Zanokcica, należy również do popularnej choroby paznokci, która sięga zazwyczaj wałów i płytek paznokciowych. Chorobę tę, wywołują bakterie gronkowce, pałeczka ropy błękitnej czy paciorkowce, które wnikają pod płytkę paznokcia i powodują bolesny, żywoczerwony, a często nawet ropny obrzęk. Onycholiza natomiast jest chorobą wywoływaną przez mechaniczne uszkodzenia, ale również zakażenia grzybicze, zaburzenia hormonalne, łuszczycę czy kontakt z chemikaliami.

 

Większość chorób paznokci jest dla nas sygnałem informującym o braku niektórych witamin, minerałów, występowaniu zakażenia, zapalenia, grzybicy czy innych chorób, które powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem specjalistą. Dla każdej kobiety, zadbane i piękne paznokcie i dłonie są najważniejszą wizytówką. Stanowią estetyczny dodatek do całego wyglądu. Narażone są jednak przez wiele czynników, które mogą powodować ich uszkodzenie i psucie wyglądu, dlatego tak ważne jest ich dokładne i regularne obserwowanie.