zespół adehade – nieinwazyjny lifting twarzy Warszawa

Wspaniałość tortów

Wspaniałość tortów

mar 30, 2021

Torty, czyli piękne, warstwowe wypieki pełne kremów i puszystego biszkoptu to dla wielu osób najwspanialsze z deserów, jakie stworzył człowiek. Pięknie się prezentują, smakują praktycznie każdemu, ale jakoś mało kto zastanawia się nad tym, co sprawiło, że w ogóle się pojawiły. Jaka jest historia tortów? Z pewnością długa, bo sięga już starożytności.

U Greków i Rzymian

Pierwsze ciasta, które można określać mianem tortów, pojawiały się w czasach starożytnych i wyrabiane były z ciast chlebowego z dodatkami, które były dostępne pod ręką, na przykład z świeżymi i suszonymi owocami, bakaliami, miodem. Kształt koła, jaki przyjmowały już wtedy, miał symbolizować cykliczność życia oraz siły natury. Najczęściej torty były tworzone na potrzeby uczczenia święta ku czci któregoś z bogów.

Torty w Polsce

Pojawienie się tortów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej było sprawką królowej Bony, która przywiozła je tu ze sobą z Włoch, gdzie – jak się uznaje – stworzono pierwszy tort w takim kształcie, jak teraz, czyli z biszkoptowych placków i kremowej masy. Miało to miejsce w 1518 roku, od tamtej pory można je spotkać w całym kraju i w różnych wariantach.

Torty obecnie

Chociaż nadal w cukierniach w witrynach najczęściej spotyka się różne torty o okrągłym kształcie, obecnie mogą one przypominać, cokolwiek klient zechce. Spotkać się więc można z tortem w kształcie samochodu czy książki, stylizowanego na wieżę, w kształcie pomidora czy postaci z bajki. Wciąż niezmienne pozostaje używanie biszkoptu i kremu.

Słynne torty

Przez stulecia istnienia i doskonalenia pojawiły się wśród tortów takie, które stały się dumą swoich narodów i które są małymi dziełami sztuki.

Tort szwarcwaldzki to niewątpliwa duma Niemiec. Tort charakteryzuje się wykorzystaniem wiśni i czekolady oraz kremem z bitą śmietaną. „Czarny Las”, bo tak na język polski przekłada się nazwę, został wymyślony w XIX wieku przez cukiernika, Erwina Hildenbranda.

Tort Sachera do wiedeńska delicja, po której skosztowanie warto udać się do stolicy Austrii. Za jego powstaniem stoi kucharz pracujący na dworze króla Metternicha. Puszyste ciasto czekoladowe z dodatkiem marmolady o smaku moreli polane jest czekoladą. Jego przygotowanie, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporego doświadczenia.